היחסים שלך עם פפילומה

אובחנת עם HPV. עכשיו עולות הרבה שאלות – איך זה משפיע על מערכת היחסים? איך מונעים הדבקה? האם מותר לקיים יחסי מין? ואפילו התהייה: האם זה אומר שבגדו בי? ד"ר גבי הרן עם התשובות

וירוס הפפילומה (HPV) הוא וירוס נפוץ מאוד מאחר והוא מדבק ומועבר בקלות רבה מאדם לאדם, באמצעות קיום יחסי מין. לפי המרכז לבקרת מחלות, כ-85% מאיתנו (נשים וגברים) יידבקו בו במהלך החיים1.
ברוב המקרים, הווירוס עובר מעצמו, בלי להשאיר נזקים מיוחדים. במקרים נדירים הרבה יותר, הוא גורם להתפתחות של מצב טרום סרטני ובחלק מהמקרים – לסרטן של ממש, כאשר הנפוץ ביותר הוא סרטן צוואר הרחם.


ההדבקה הנגרמת באמצעות יחסי מין, עשויה לעורר, לצד השאלות הרפואיות, גם לא מעט תהיות שקשורות להתנהלות במערכות יחסים לצד האבחנה. שוחחנו עם ד"ר גבי הרן, גינקולוג אונקולוג, מנהל היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית במרכז הרפואי "מעיני הישועה", גזבר החברה לקולפוסקופיה ומנתח גינקולוגי בכיר באסיא מדיקל, אשר סייע לנו להשיב על כמה שאלות נפוצות, וגם כאלה שאולי התביישתם לשאול את הרופא שלכם, שקשורות לווירוס ולמערכות יחסים.נדבקתי בפפילומה – חייבים לספר לצד השני?

העובדה שההדבקה בווירוס מתרחשת במגע מיני, מעלה, מטבע הדברים, דילמות רבות בקשר לשאלה אם ואיך לשתף מידע בנושא עם הצד השני

"לכל אחד ואחת השיקול שלהם", אומר ד"ר הרן, "לדעתי, אין חובה רפואית לשתף את הצד השני במקרה של נשאות שמודעים אליה. זו יותר שאלה של מערכת היחסים, ופחות שאלה רפואית. אם מספרים, זה יכול לעזור להיות מודעים לסכנות האפשריות, להשתמש באמצעי הגנה שיכולים לסייע חלקית, ולעודד את הצד השני לבצע בדיקות ומעקב. אבל, בסופו של דבר, אי אפשר למנוע הדבקה ב-100 אחוז של הצד השני. אפשר רק לצמצם את הסיכוי להדבקה, בעיקר באמצעות הסרת יבלות אם הן קיימות ושימוש בקונדום".

דילמה נוספת, שעולה לעתים במערכת יחסים קבועה בין בני זוג, נוצרת כאשר אחד משני הצדדים מגלה שהוא נשא של הנגיף. במיוחד אם הצד השני אינו נשא. הגילוי עשוי לעורר חששות בצד השני, למעורבות של צד שלישי בהידבקות – כלומר לקיום יחסי מין מחוץ למערכת הזוגית. האם זה בהכרח המצב? "ייתכן בהחלט שההידבקות התרחשה לפני מערכת היחסים, והנשא לא היה מודע לכך כלל", מוסיף ד"ר הרן: "כמו כן – אי אפשר לדעת מי אחראי להדבקה. לגבי גברים, כאמור אין לנו בדיקות. ייתכן בהחלט שהגבר הוא נשא של הווירוס, והוא זה שהדביק את בת הזוג שלו שיוצאת חיובית".

האם לאחר האבחנה מותר לקיים יחסי מין? "התשובה היא כמובן שכן, וירוס הפפילומה מאוד נפוץ ואי אפשר למנוע אותו באופן טוטאלי. סביר להניח שאם מדובר באותם בני זוג שניהם כבר נשאים של הוירוס ועל כן יש להתחסן".

ומה קורה כשמכירים בחורה שהיה לה בעבר סרטן בצוואר הרחם, וכעת היא בריאה. האם מגע מיני עמה מסכן? דר הרן משיב "לא, אין זה אומר שהוירוס אצלה היה אלים יותר מדובר באותם הזנים שעלולים לגרום לסרטן כאשר הם לא מתגלים בזמן. אם החשש הוא להדבק בוירוס אז אני יוכל לומר שרוב האוכלוסיה שנדבקת בוירוס גם תצליח להתמודד איתו ולהעלים אותו. הפתרון למגר את הוירוס ולמנוע הדבקה הוא כמובן להתחסן וגם לבצע בדיקת פאפ שתעיד אם הוא קיים אצל אותה אישה או לא".

מהן הדרכים למניעת הדבקה של בן / בת הזוג ב-HPV?

קודם כל חשוב להבין שההדבקה נעשית באמצעות יחסי מין לא מוגנים. השימוש באמצעי הגנה מפחיתים את הסיכוי להדבקה. אין חשש להדבק מישיבה על אותו מושב אסלה או ניגוב באותה מגבת.

"הדרך הטובה ביותר שידועה לרפואה היא חיסון. לאנשים מחוסנים יש פחות דאגות, כי הם מקבלים, לפי נתוני המרכז לבקרת מחלות, הגנה של 90% מסרטן וגם מיבלות ומממצאים טרום סרטניים. נכון להיום רק 60% מהצעירים מתחסנים בישראל, ולכן זו לא מחלה שקרובה להיעלם. באוסטרליה אחוזי ההתחסנות גבוהים הרבה יותר ושם מעריכים שהסרטן שנגרם כתוצאה מפפילומה יהפוך לנדיר מאוד בעוד כעשור", אומר ד"ר הרן.

בנוסף, מומלץ לנשים לבצע בדיקות HPV או בדיקות פאפ באופן קבוע. בדיקות אלה יכולות לזהות נוכחות של זיהום בשלבים המוקדמים.

אם קיבלתי תשובה חיובית לווירוס הפפילומה – כלומר HPV חיובי, מה עלי לעשות?

ד"ר הרן: " בכל מקרה שבו נשאים של וירוס מזן מסוכן – צריך לעשות מעקב על ידי פאפ וקולפוסקופיה והסרה של האיזור החולה – במידה ומתפתחת טרום ממאירות.

ולכן, אם קיבלת תשובה חיובית של הווירוס – צריך לגשת לבדיקת קולפוסקופיה כדי לראות שהוירוס לא גרם נזק. במידה ולא נגרם – יש רופאים הממליצים רק להמתין בתקווה שמערכת החיסון תעלים את הוירוס. כיום, אפשר גם לעזור לגוף להתמודד עם הווירוס, בשונה מהגישה של להמתין עד לבדיקה הבאה ניתן להיעזר ב'פפילוקייר', תכשיר אשר מונע היווצרות נגעים חדשים, מסייע לחידוש האפיתל בנגעים קיימים ואף מעודד התחדשות של המיקרוביוטיקה הווגינלית".

ומה לגבי נשים שבדיקת HPV שלהן חוזרת חיובית ואובחנו עם נגעים ראשוניים בצוואר הרחם?

"גם הן יכולות להתחיל טיפול ב'פפילוקייר', שהראה במספר עבודות כי אחוז הנשים שאצלן הנגעים שנגרמו מ-HPV ונרפאו היה גבוה יותר מאשר בנשים שלא טופלו כלל2", אומר ד"ר הרן.

*נגעים בצוואר הרחם בדרגה נמוכה (LSIL/ASCUS)

1. Cancers Caused by HPV | Human Papillomavirus (HPV) | CDC.

2. Serrano, Luis et al. “E‑cacy of a Coriolus versicolor-Based Vaginal Gel in Women With Human Papillomavirus-Dependent Cervical Lesions: The PALOMA Study.” Journal of lower genital tract disease vol.
25,2 (2021): 130-136. doi:10.1097/LGT.0000000000000596המידע המופיע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי פרטני. למידע מפורט על המוצרים שבכתבה, ניתן לעיין בעלון לצרכן ולהתייעץ עם הרופא המטפל או הרוקח בדלפק. אין להסתמך על התוכן והמידע לשם קבלת או הענקת טיפול רפואי והוא אינו מיועד לבוא במקום עלון לרופא / לצרכן / או התייעצות עם רופא מוסמך. לפני השימוש יש לעיין בעלון לרופא / לצרכן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

אפשר לטפל בנגיף הפפילומה

ד"ר הרן, מנהל יחידה לגיניקו-אונקולוגיה וחבר הוועד לרפואת צוואר הרחם, התארח בתוכנית הרדיו "רופא פרטי" עם פרופסור יעקב בורנשטיין לשיחה בנושא פפילוקייר. להאזנה לשיחה המלאה

קרא עוד »

כך תתמודדי עם יובש בנרתיק

כמו איברים רבים בגופנו, גם הנרתיק זקוק ללחות. מהו יובש בנרתיק? למה הוא מתרחש? איך תזהי אותו וכיצד תוכלי לטפל בו?  פרופ' איתן פאר, גניקולוג בכיר עם התשובות.

קרא עוד »

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי COOKIES. המשך גלישה באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות.